Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów 17 – 18 lat w pływaniu 18 – 22.12.2018 Lublin

Mistrzostwa zakończone!

Mistrzostwa zakończone

Za nami pięć dni sportowej rywalizacji w Aqua Lublin. Na brak emocji nie mogliśmy narzekać. Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej warzyło się do ostatniego wyścigu! Najlepsi w tym zetsawieniu okazali się pływacy AZS UMCS Lublin! Gospodarze rankingu drużynowym zapewnili sobie zwycięstwo dużo wcześniej. Zielono-biali wyprzedzili drugi AZS-AWF Katowice o ponad 400 oczek!

Ostatni dzień zdecydowanie należał do gospodarzy, którzy dzięki ostatnim trzem wyścigom awansowali na pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej! Najpierw własny rekord Polski w wyścigu na 200 zmiennym poprawił Jan Świtkowski. Następnie złota wywalczyły sztafety kobiet i mężczyzn. Dzięki temu akademicy z Lublina wygrali nie tylko klasyfikację punktową, w której ich zwycięstwo od długiego czasu było przesądzone (ponad 400 punktów przewagi nad drugimi Katowicami), ale też medalową!

- Wiedzieliśmy, że będziemy walczyć tutaj o najwyższe miejsca. Nie wiedzieliśmy tylko, jaką różnicą uda nam się pokonać inne zespoły. W klasyfikacji punktowej byliśmy lepsi od innych można powiedzieć – o kilka długości. W medalowej walczyliśmy do samego końca. Ostatni wyścig zdecydował. Duży wkład w ten sukces mają zawodnicy, którzy do nas dołączyli. Widać, że transfery się opłaciły. Dzisiaj rano mieliśmy stratę, ale mieliśmy też szansę. Musieliśmy po prostu spełnić kilka warunków. Udało wypełnić się wszystkie! – mówi jeden z trenerów AZS UMCS Lublin, Jacek Kasperek.

Najlepszym zawodnikiem wśród seniorów został Jan Świtkowski (AZS UMCS Lublin), który łącznie zdobył siedem medali (pięć złotych i dwa srebrne). Za wyścig na 200 metrów stylem zmiennym otrzymał 903 punkty i o jedno oczko wyprzedził Kacpra Majchrzaka. Zawodnik Warty Poznań uzyskał 902 punkty za wyścig na 200 metrów stylem dowolnym. Łącznie zdobył trzy złote i jeden srebrny medal! Trzy krążki z najcenniejszego kruszcu zdobył Wojciech Wojdak.

Wśród pań najwięcej punktów przypadło Alicji Tchórz za rywalizację na 50 metrów stylem grzbietowym (920). Dorobek medalowy Tchórz to dwa złota i dwa srebra. Najwięcej krążków z Lublina przywiezie Katarzyna Wasick, bo aż siedem! Zawdniczka AZS-AWF Katowice wywalczyłą cztery złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. Podobny bilans miała Dominika Sztandera (dwa złota, dwa srebra, jeden brąz). Na uwagę zasługuje 15-letnia Aleksandra Knop. Młoda zawodniczka UKS 190 Łódź stawała na podium cztery razy. Raz zajęła pierwsze miejsce, trzy razy była druga.

Autorzy: Kamil Wojdat